SUDIONICI KONFERENCIJE
Pozdravni govori:
Prof.dr.sc. Sanja Sever Mališ
Sanja je dekanica Ekonomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i redovita profesorica na Katedri za računovodstvo. Aktivno sudjeluje u izvođenju nastave iz kolegija povezanih s računovodstvom, analizom financijskih izvještaja i eksternom revizijom. Koautorica je sveučilišnih udžbenika i knjiga Računovodstvo I – računovodstvo za neračunovođe, Analiza financijskih izvještaja - načela, postupci, slučajevi i Državna revizija. Posjeduje zvanje ovlaštenog internog revizora. Do sada je aktivno sudjelovala u nekoliko znanstveno-istraživačkih projekata te je, samostalno i u koautorstvu, objavila više stručnih i znanstvenih radova. Članica je uredništva stručnog časopisa Računovodstvo i financije, Riznica, zbornika Interna revizija i kontrola te znanstvenog časopisa Zbornik Ekonomskog fakulteta u Zagrebu.
Helena Schmidt
Helena je rukovoditeljica hrvatskog ureda Deloittea i partnerica u Odjelu poreza. Odgovorna je za organizaciju ureda i njegov daljnji razvoj. U Deloitteovom Odjelu poreza vodi tim stručnjaka specijaliziranih za indirektno oporezivanje i usluge računovodstva, poslovnog izvještavanja i obračuna plaća.
Ima više od 20 godina iskustva u porezima, uključujući i porez na dobit, porez na dohodak, kao i u ostalim područjima hrvatske i međunarodne porezne prakse. Helena je asistirala klijentima prilikom postupka povrata PDV-a i registracije za PDV te organizacije lanaca opskrbe s poreznog aspekta, pružala je podršku klijentima prilikom poreznih nadzora i sudjelovala u pregledu poreznih procesa kod poreznih obveznika. Njeni klijenti su društva
Helena je diplomirala ekonomiju na Ekonomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu i ima EMBA diplomu Poslovne škole Cotrugli i redovno je imenovana vodećim stručnjakom za indirektno oporezivanje koju svake godine izdaje International Tax Review. Voditeljica je Deloitteove SheXO inicijative za poticanje raznovrsnosti u raznim područjima upravljanja i strukturama unutar organizacije.
Izv.prof.dr.sc. Dajana Barbić
Dajana je diplomirala na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu 2008. godine, smjer financije. U srpnju 2011. stekla je zvanje sveučilišne specijalistice na poslijediplomskom studiju Upravljanje financijskim institucijama na istom fakultetu. U studenom 2014. obranila je doktorski rad pod nazivom Povezanost koncepta financijske pismenosti s uspješnošću upravljanja osobnim financijama na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu.
Od 2008. godine zaposlena je na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu, na Katedri za financije, gdje predaje na kolegijima Javne financije, Osobne financije, Lokalne financije i Porezni sustav Hrvatske.
Posljednjih 11 godina aktivno sudjeluje u programima financijske edukacije i objavila je preko 50 znanstvenih i stručnih radova. Autorica je 3 sveučilišna udžbenika, znanstvene knjige, srednjoškolskog udžbenika, te vodiča o osobnim financijama za građane. Također je sudjelovala u brojnim znanstvenim i stručnim projektima. Članica je Radne skupine za financijsku pismenost pri Ministarstvu financija i Radne skupina za izradu NPZ ZOMO pri Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.
Uvodna predavanja:
Izv.prof.dr.sc. Marko Primorac
Marko je svojim radom aktivno participirao u sve tri ključne institucije hrvatskog političkog sustava. Prije nego što je postao ministar financija, bio je vanjski član Odbora za financije i državni proračun Hrvatskog sabora, a još prije savjetnik za gospodarstvo u Uredu predsjednice Republike Hrvatske. Također je bio član više stručnih radnih skupina i povjerenstava pri Ministarstvu financija, Ministarstvu rada i mirovinskog sustava, Ministarstvu gospodarstva, poduzetništva i obrta te Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova Europske unije.
Marko je bio suradnik ili voditelj na više od 30 stručnih i znanstvenoistraživačkih projekata iz područja javnih financija, kako u Hrvatskoj, tako i u inozemstvu. Kao autor i suautor, objavio je četiri sveučilišna udžbenika, više od 40 znanstvenih radova te gotovo 40 popularnih (stručnih) članaka.
Gostujući je profesor na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.
Prof.dr.sc. Joan Madia
Joan je viši istraživač u području zdravstvene ekonomije i evaluacije politika u Centru za ekonomske usluge i organizaciju zdravstva (CHSEO) te u grupi za zdravstvenu ekonomiju na Nuffieldovom odjelu primarnih zdravstvenih znanosti (NDPCHS), Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Oxfordu.
Njegovi istraživački interesi usmjereni su na izvođenje kauzalnih zaključaka, osobito u kontekstu nesavršene usklađenosti, analizu isplativosti, nejednakosti u zdravlju i razvoju ljudskog kapitala te evaluaciju javnih politika.
Doktorirao je na Nuffield Collegeu, Sveučilištu u Oxfordu. Prije nego što se pridružio NDPCHS-u, radio je kao istraživač na projektu ExcludedLives na Sveučilištu u Oxfordu, istraživački suradnik za globalno zdravlje i financije na Ekonomskom odjelu Sveučilišta Ca’ Foscari u Veneciji, te kao istraživač u Institutu za novu ekonomsku misao (INET) i Institutu za evaluaciju javnih politika (FBK-IRVAPP).
Panelisti:
Marko Čižmek
Marko je diplomirao na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu te položio ispite za obavljanje poslova brokera i investicijskog savjetnika. Karijeru započinje 1996. godine u Hrvatskoj narodnoj banci, a potom nekoliko godina radi u korporativnim financijama u Investment banku Austria i ICF-u.
Od 2001. do 2004. godine bio je član Uprave Euro Investa, društva za upravljanje investicijskim fondovima. U okviru grupacije Valamar obnašao je mnoge vodeće funkcije u kompanijama koje su poslije pripojene današnjoj Valamar Rivieri: bio je član Uprave turističke kompanije Rabac d.d. (2004. – 2011.), član Uprave dioničkog društva Dubrovnik – Babin kuk (2009. – 2013.), član Uprave Valamar Adria holdinga d.d. (2008. – 2013.), direktor Epime d.o.o. (2008. – 2014.), član Nadzornog odbora Zlatnog otoka d.d. (2002. – 2011.) te član Nadzornog odbora dioničkog društva Rabac (2000. – 2004.).
Od 2011. godine obnaša funkciju člana Uprave Valamar Riviere, zaduženog za financije, računovodstvo, riznicu, tržišta kapitala, odnose s investitorima te informacijske tehnologije. Član je Upravnog odbora Hrvatske udruge korporativnih rizničara, a od 2019. godine i zamjenik predsjednika Nadzornog odbora te predsjednik Revizijskog odbora tvrtke Helios Faros d.d.
Ante Mandić
Ante je po struci magistar farmacije s diplomom MBA. Karijeru je započeo 2001. godine kao medicinski zastupnik u poduzeću Wyeth, a zatim je nastavio rad u PharmaSwiss d.o.o., gdje je obnašao funkciju voditelja prodaje i poslovne jedinice.
Od 2009. godine bio je generalni direktor u Mandis Pharm Group, a 2011. godine osnovao je poduzeće Hamapharm. Također je bio član Izvršnog odbora i predsjednik Hrvatskog udruženja poslodavaca - Udruženje ljekarni te član Izvršnog odbora Hrvatske ljekarničke komore.
Od 7. lipnja 2024. godine predsjednik je Uprave društva Petrol d.o.o.
Katarina Pavlović
Katarina je direktorica u Deloitteovom Odjelu poreza i ima 20 godina iskustva u području poreznog vrednovanja i poreznog strukturiranja za tuzemne i međunarodne klijente. Prije dolaska u Deloitte, radila je u austrijskoj savjetodavnoj kući u Hrvatskoj.
Posjeduje značajno iskustvo u porezima iz oblasti poreza na dohodak, poreza na dobit i PDV-a za klijente iz različitih sektora, uključujući ICT, farmaceutsku industriju, maloprodaju i građevinski sektor.
Jedan od njezinih glavnih stručnih fokusa je savjetovanje pravnih osoba u privatnom vlasništvu, kao i oporezivanje dohotka u kontekstu međunarodnih kretanja radnika, gdje pruža aktivnu i praktičnu potporu u svakodnevnom poslovanju međunarodnim i hrvatskim društvima radeći na različitim tuzemnim i međunarodnim temama vezanim uz poreze.
Katarina je voditeljica Deloitteove inicijative Technology Fast 50 u CE South regiji (Albanija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Crna Gora, Hrvatska, Kosovo, Sjeverna Makedonija, Slovenija i Srbija), koja se fokusira na podršku i poticanje rasta brzorastućih tehnoloških kompanija u privatnom vlasništvu.
Diplomirala je na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu i govori njemački i engleski jezik.
Ružica Petričec Fabijanec
Ružica od 2019. godine obnaša funkciju direktorice financija Rasco Grupe te članice uprave tvornice komunalne opreme Rasco d.o.o. U svom opsežnom djelokrugu odgovorna je za upravljanje financijama, računovodstvom, kontrolingom i sufinanciranim projektima, kao i za logistiku, nabavu, informatiku i poslovne aplikacije.
Rasco timu pridružila se 2015. godine kao glavna voditeljica financija i računovodstva, postupno proširujući svoje odgovornosti. Trenutno uspješno vodi tim od dvadesetak stručnjaka.
Posjeduje više od 20 godina iskustva u upravljanju financijama u međunarodnim proizvodnim kompanijama. Diplomirala je poslovnu ekonomiju na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu, gdje je 2013. stekla titulu sveučilišnog specijalista upravljačkog računovodstva i interne revizije. Svoja strateška znanja dodatno je usavršila stjecanjem EMBA diplome na Poslovnoj školi Cotrugli.
Ovlašteni je upravljački računovođa (CMA) te aktivna članica Institute of Management Accountants (IMA) iz SAD-a.
Marijana Vuraić Kudeljan
Marijana je od 1997. do 2002. godine radila u Poreznoj upravi, Područni ured Zagreb, Ispostava Zelina. Od 2002. godine bila je upravna savjetnica u Središnjem uredu Porezne uprave, prvo u Odjelu za izbjegavanje dvostrukog oporezivanja i međunarodnu suradnju, a potom u Odjelu za porez na dohodak, imovinske i lokalne poreze.
Od 2005. godine obnaša funkciju načelnika Odjela za opći porezni zakon, lokalne poreze i nekretnine. U periodu od 2009. do 2015. godine bila je pomoćnica ravnatelja u Službi za osobni identifikacijski broj, zatim u Sektoru za porezni sustav te u Sektoru za normativnu djelatnost i samooporezivanje. Od siječnja 2015. godine obnaša funkciju zamjenice ravnatelja u Središnjem uredu, Uredu ravnatelja.
Bila je voditeljica nekoliko projekata digitalizacije u području oporezivanja, uključujući uvođenje osobnog identifikacijskog broja, fiskalizacije i slične inicijative. Trenutno vodi radnu skupinu za uvođenje eRačuna u poslovanje poduzetnika. Članica je radne skupine za provedbu porezne reforme.
Aktivno je sudjelovala u radu Radne skupine za oporezivanje na visokoj razini pri Vijeću EU tijekom hrvatskog predsjedanja Vijećem EU. Također je članica Nadzornog odbora Hrvatske komore poreznih savjetnika i Hrvatske poštanske banke.
Diplomirala je 1996. godine na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu, a magistrirala 2004. godine na Pravnom fakultetu u Zagrebu.
Luka Balen
Luka je završio Ekonomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu te se tijekom karijere profesionalno usavršavao u području javnih financija, porezne politike, nadzora javnih i privatnih tvrtki te održivog korporativnog upravljanja. U rujnu 2022. godine Vlada RH imenovala ga je direktorom Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Ima višegodišnje radno iskustvo na rukovodećim položajima u financijskom poslovanju te je prije imenovanja na funkciju čelnog čovjeka Fonda bio direktor Sektora financija i računovodstva u Plinacro-u te zamjenik predsjednika Nadzornog odbora LNG Hrvatska.
Viktor Horvatinović
Viktor je iskusni poslovni lider s ekspertizom u financijama, restrukturiranju i energetskom sektoru. Nakon završetka Ekonomskog fakulteta u Zagrebu, započinje karijeru u PriceWaterhouseCoopers, stječući značajno iskustvo u reviziji, financijama i implementaciji informatičkih sustava (SAP, Navision, Oracle EBS).Godine 2004. prelazi u Dalekovod na poziciju Managera za računovodstvo i kontroling Grupe, a 2011. postaje financijski direktor, gdje vodi procese restrukturiranja tijekom gospodarske krize.
Od 2013. djeluje samostalno u kriznom menadžmentu, uspješno provodeći financijsko i operativno restrukturiranje tvrtki. Kao član Uprave za financije i strategiju talijanske Florian Grupe (2015.–2021.), restrukturirao je posrnule tvornice i transformirao ih u vodeće izvoznike drvne industrije u Hrvatskoj s preko 800 zaposlenika.
Od 2021. predsjednik je Grupacije za biomasu HGK-a iz investicijskog fonda u obnovljive izvore Pearl Holding.
Boris Miljavac
Boris je istaknuti poslovni lider s dugogodišnjim iskustvom u energetskom sektoru i pravnim poslovima. Kao predsjednik Uprave Siemens Energy d.o.o., vodi energetske transformacije u Hrvatskoj i regiji, strateški usklađujući lokalne i regionalne ciljeve s globalnom vizijom Siemens Energy-a u promicanju održivosti i inovacija.
Obnaša funkciju Head of Government Affairs za Jugoistočnu Europu te je član Nadzornog odbora društva Končar Energetski Transformatori. Aktivno sudjeluje u Izvršnom odboru Njemačke gospodarske komore (AHK) i sudjeluje u radu ključnih nacionalnih i regionalnih energetskih udruga.
S bogatim iskustvom u pravnim poslovima, poslovnoj transformaciji, upravljanju i odnosima s državnim tijelima, uspješno navigira kroz složene regulatorne okvire i značajno doprinosi razvoju ključnih energetskih politika u jugoistočnoj Europi. Demonstrirajući pritom izvrsne menadžerske sposobnosti i iskustvo u vođenju timova i projekata, pokazao je i izvanrednu sposobnost implementacije najboljih praksi korporativnog upravljanja, osiguravajući transparentnost, odgovornost i održivost u poslovanju Siemens Energy u Hrvatskoj.
Njegova stručnost u poslovnoj transformaciji, strateškom planiranju i odnosima s državnim tijelima ključna je za razvoj energetske politike i implementaciju inovativnih rješenja na nacionalnoj i regionalnoj razini.
Maja Pokrovac
Maja ima znanstveni magisterij iz javnih politika i MBA iz ekonomije energetskog sektora. Svoje prvo profesionalno iskustvo stekla je u međunarodnom okruženju, radeći za Međunarodni odbor Crvenog križa u Ženevi, u sklopu međunarodne kampanje zabrane nagaznih mina, te u Washingtonu, Lausanneu i Abhaziji (Gruzija), gdje je upravljala razvojnim i komunikacijskim programima.
U Hrvatskoj udruzi poslodavaca (HUP) provela je dvanaest godina kao direktorica granskih udruga, odgovorna za sektore prometa, financijskog tržišta i energetike. Tijekom tog razdoblja značajno je doprinijela unaprjeđenju investicijskog i gospodarskog okruženja te je 2013. godine inicirala osnivanje prve Koordinacije za obnovljive izvore energije (OIE) u HUP-u.
Također je stekla 2 godine iskustva i kao savjetnica ministra poduzetništva i obrta, nastavljajući s jačanjem poduzetničkog okruženja. Od osnutka 2016. godine, direktorica je gospodarskog udruženja Obnovljivi izvori energije Hrvatske (OIEH), jedinog mjesta u Hrvatskoj koje okuplja energetske tvrtke iz obnovljivih izvora. OIEH snažno podupire inovativne poslovne modele koji promiču sinergiju industrije, poljoprivrede i obnovljivih izvora energije, podržava razvoj energetsko industrijskih zona i prosumer koncepata te ohrabruje zajedničko djelovanje akademske zajednice, gospodarstva i civilnog društva, s ciljem poticanja snažnije energetske tranzicije u Hrvatskoj i regiji.
Proaktivno pridonosi problematici ekonomskog osnaživanja žena. Od 2018. do 2022. bila je predsjednik Hrvatskog društva lobista (HDL) čiji je cilj promicanje transparentnog zagovaranja interesa. Od siječnja 2023. je potpredsjednica i član Upravnog obora HDL-a.
Ana Zorić
Ana je diplomirana pravnica s više od 16 godina iskustva u državnoj upravi, gdje je radila na različitim pravnim poslovima. Od veljače 2021. godine, imenovana je ravnateljicom Uprave za gospodarstvo i financijski sustav u Ministarstvu financija, koja je mjerodavna, između ostalog, i za poslove vezane za rad na zakonodavnom okviru iz područja bankarskog sustava i financijskih tržišta, uključujući tržišta kapitala. Također, u njezinom djelokrugu je i rad na unaprjeđenju financijske pismenosti potrošača, kao i teme osiguranja, računovodstva i revizije.
Svijest da klimatske promjene utječu i jedna su od glavnih prijetnji našem okolišu, te su i jedan od najvećih globalnih izazova našeg vremena itekako je prisutna i u financijskom sektoru te je vrlo brzo shvaćeno kako je, bez obzira na napore javnog sektora, potrebno aktivnije usmjeravanje privatnog kapitala i to osobito financijskog sektora u zelenom i održivom smjeru. U tom smislu, Ana je od imenovanja na mjesto ravnateljice aktivno uključena u prilagodbe zakonodavnog okvira usmjerene na održivost, uključujući i prilagodbe u dijelu izvještavanja o održivosti. Uz to, Ana aktivno sudjeluje u radu Koalicije ministara financija za klimatsko djelovanje, kao i u radu Foruma za podršku održivom financiranju.
Moderatori:
izv.prof.dr.sc. Maja Mihelja Žaja
Maja je zaposlena na Ekonomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu na Katedri za financije od 2006. godine. U studenom 2010. stekla je zvanje sveučilišne specijalistice na poslijediplomskom studiju Osiguranje i reosiguranje na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu. Akademski stupanj doktora znanosti stekla je 2013. godine obranom doktorske disertacije pod nazivom Utjecaj učestalosti i veličine distribucije šteta na osigurateljne cikluse. Nositeljica je kolegija Osiguranje i rizici i Javne financije, te predaje na kolegijima Upravljanje javnim dugom, Porezni sustav Hrvatske i Platni promet.
Područja njezinog znanstvenog i istraživačkog interesa uključuju analizu efikasnosti društava za osiguranje, tehnološke inovacije u financijama s naglaskom na osiguranje i platni promet, te socijalno osiguranje i poreznu politiku. Aktivno sudjeluje u istraživačkom i znanstvenom radu, kao i u projektima iz tih područja.
Članica je Znanstvenog društva ekonomista (ZDE), International Institute of Social and Economic Sciences (IISES) te Hrvatskog društva za operacijska istraživanja (HDOI).
Natko Sertić
Natko je glavni partner za poreze u CE South regiji, Deloitte. Odgovoran je za razvoj strategije, organizaciju poslovanja i pružanje poreznih usluga u navedenoj regiji. Ima višegodišnje iskustvo u području poreza, uključujući porez na dobit, porez na dodanu vrijednost, transferne cijene kao i ostala područja hrvatske i međunarodne porezne prakse.
Kroz godine rada specijalizirao se u pružanju savjetodavnih usluga međunarodnim i hrvatskim klijentima, a posebno u području domaćeg i međunarodnog planiranja te strukturiranja transakcija s ciljem optimiziranja poslovanja i minimiziranja rizika, primjene ugovora o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja, pružanja transakcijske podrške pri prodaji i kupnji društava u sklopu due dilligence projekata te poreznih pregleda.